Nazwa Oddziału |
Oddział Nefrologii Dzieci z Pododdziałem Dializoterapii
|
Ordynator Oddziału |
Dr n.med. Aurelia Morawiec-Knysak
|
Ordynator Pododdziału Dializoterapii |
Prof. dr hab. n. med. Maria Szczepańska
|
Pielęgniarka Oddziałowa |
Mgr Joanna Sirko 32/37 04 286
|
Numery telefonów: Sekretariat Ordynatora
|
32/37 04 283 (sekretariat kliniki) |
Dyżurka Lekarska Nefrologii |
32/37 04 287
|
Dyżurka lekarska Dializoterapii
|
32/37 04 305 |
Dyżurka Pielęgniarek
|
32/37 04 290 |
Charakterystyka Oddziału |
Oddziały Nefrologii Dziecięcej i Dializoterapii Dzieci w Zabrzu działają na bazie Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Diagnostyka i leczenie chorób nerek i układu moczowego prowadzone są w ramach następujących jednostek organizacyjnych:
oraz (we współpracy z zespołami lekarskimi n/w samodzielnych jednostek):
Personel lekarski Oddziału Nefrologii i P/Oddziału Dializoterapii Dzieci oraz Poradni Nefrologicznej stanowi 7 specjalistów nefrologii w tym 6 specjalistów nefrologii Dziecięcej oraz 4 specjalistów pediatrii (2 spośród nich w trakcie specjalizacji z nefrologii dziecięcej). Pracę wspomagają także lekarze rezydenci w trakcie specjalizacji z pediatrii i nefrologii dziecięcej. Pielęgniarki naszego oddziału posiadają specjalizację pielęgniarską z nefrologii.
|
Zadania Oddziału |
Oddział Nefrologii Dziecięcej obejmuje 15 łóżek szpitalnych. We współpracy z Przykliniczną Poradnią Nefrologiczną zajmuje się pełnoprofilową diagnostyką i leczeniem chorób nerek i układu moczowego, w szczególności:
Opis szczegółowy: – diagnostyka i leczenie idiopatycznego zespołu nerczycowego, – diagnostyka i leczenie innych pierwotnych i wrodzonych glomerulopatii wieku dziecięcego, – diagnostyka i leczenie wtórnych glomerulopatii, włącznie z biopsją gruboigłową nerek. – diagnostyka i leczenie ostrych zakażeń układu moczowego z zajęciem / bez zajęcia nerek – diagnostyka i leczenie nawrotowych zakażeń układu moczowego i przewlekłego cewkowo-śródmiąższowego bakteryjnego zapalenia nerek, – diagnostyka i leczenie cewkowo-śródmiąższowego zapalenia nerek o etiologii nieinfekcyjnej, – diagnostyka i leczenie pierwotnych i wtórnych tubulopatii, – diagnostyka i leczenie zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej (w przebiegu chorób nerek oraz o charakterze pierwotnym), – diagnostyka i leczenie kamicy i wapnicy nerek – diagnostyka i leczenie schorzeń torbielowatych nerek, – diagnostyka i leczenie nadciśnienia tętniczego, z całodobowym ABPM. – diagnostyka wad wrodzonych układu moczowego, – diagnostyka i leczenie moczenia nocnego i innych zaburzeń oddawania moczu, – diagnostyka i leczenie neurogennej i nieneurogennej dysfunkcji pęcherza moczowego, – diagnostyka i leczenie zachowawcze pacjentów z przewlekłą chorobą nerek /stadium 1-4/ – diagnostyka i leczenie zachowawcze ostrego uszkodzenia nerek, – kwalifikacja i przygotowanie dzieci z przewlekłą chorobą nerek w stadium 4-5 do przewlekłego leczenia nerkozastępczego (w tym do wyprzedzającego przeszczepu nerki), – Diagnostyka i leczenie zespołu hemolityczno-mocznicowego typowego i atypowego.
W oddziale istnieje dostęp do: – całodobowego laboratorium szpitalnego – całodobowej diagnostyki ultrasonograficznej – całodobowej pracowni tomografii komputerowej – całodobowej pracowni rezonansu magnetycznego – wykonania gastroskopii, fiberoskopii, kolonoskopii, badania pH-metrycznego, – wykonania EEG – wyżej wymienione badania diagnostyczne są możliwe do wykonania w znieczuleniu ogólnym. W oddziale jest ponadto możliwość konsultacji pacjentów w zakresie licznych specjalizacji, w tym : anestezjologii (całodobowo), chirurgii (całodobowo), neurologii, hemato-onkologii, endokrynologii, gastrologii, immunologii, laryngologii, kardiologii, dermatologii oraz alergologii.
Dializoterapia
P/Oddział Dializoterapii Dzieci zapewnia możliwość leczenia nerkozastępczego dla dzieci z ostrą i przewlekłą niewydolnością nerek z terenu województwa śląskiego (populacja około 4 mln mieszkańców). Opieką obejmujemy noworodki od 1 doby życia, aż do ukończenia 18. roku życia. Dostępne metody terapii to hemodializa, hemofiltarcja, hemodiafiltracja, dializa otrzewnowa i plazmafereza. Opis szczegółowy: – prowadzenie przewlekłego leczenia nerkozastępczego metodą powtarzanych hemodializ, – prowadzenie przewlekłego leczenia nerkozastępczego metodą ciągłej ambulatoryjnej dializy otrzewnowej automatycznej dializy otrzewnowej, – przygotowanie pacjentów poddawanych przewlekłemu leczeniu nerkozastępczemu do procedury transplantacji nerki, – leczenie dzieci z ostrym uszkodzeniem nerek z wykorzystaniem hemodializy / hemodiafiltracji, – leczenie dzieci z ostrym uszkodzeniem nerek z wykorzystaniem dializy otrzewnowej (w tym automatycznej dializy otrzewnowej), – leczenie nerkozastępcze (hemodializa, hemodiafiltracja, dializa otrzewnowa) u pacjentów pediatrycznych z niewydolnością wielonarządową (we współpracy z Kliniką Intensywnej Terapii i Kliniką Patologii Noworodka), – leczenie nerkozastępcze u dzieci z zespołem lizy guza i inną ostrą niewydolnością nerek w przebiegu chorób nowotworowych (we współpracy z Kliniką Hematologii i Onkologii) – leczenie zatruć u dzieci z wykorzystaniem hemodializy / hemodiafiltracji, – leczenie powikłań dializy otrzewnowej, – leczenie powikłań hemodializy
Działalność dydaktyczna
· szkolenie podyplomowe lekarzy w zakresie specjalizacji z pediatrii oraz nefrologii.
Od sierpnia 2009r Ośrodek posiada akredytację do prowadzenia specjalizacji w zakresie nefrologii a od 2015r – do prowadzenia nefrologii dziecięcej. Główne kierunki badań naukowych Aktualnie główna działalność naukowa skupia się wokół badań nad problemami nefrologii dziecięcej, ze szczególnym uwzględnieniem kłębuszkowego zapalenia nerek, przewlekłej choroby nerek i leczenia nerkozastępczego oraz chorób rzadkich i ultrarzadkich w nefrologii dziecięcej.
|