Nazwa Oddziału |
Oddział Nefrologii z Pododdziałem Dializoterapii |
Ordynator Oddziału
|
Prof. zw. dr hab. n. med. Władysław Grzeszczak |
Pielęgniarka Oddziałowa
|
Mgr Jolanta Dymińska 32/37 04 406 |
Numery telefonów: Sekretariat Ordynatora |
32/37 04 415
|
Dyżurka lekarska
|
32/37 04 441 |
Dyżurka pielęgniarek |
32/37 04 421; 32/37 04 439; 32/37 04 429
|
Charakterystyka oddziału |
Kierownik Oddziału: Prof. zw. dr hab. n. med. Władysław Grzeszczak Zastępca Kierownika Oddziału: Dr hab. n. med. Mirosław Śnit Liczba lekarzy pracujących na oddziale: 4 osoby.
Pielęgniarka koordynująca prace Pododdziału Dializoterapii: Mgr Katarzyna Przegendza Liczba pielęgniarek pracujących – 19.
Oddział Nefrologiczny liczy 17 łóżek, średnia miesięczna ilość hospitalizacji to 55 chorych. W oddziale hospitalizowani są chorzy z wszelkimi chorobami nerek, w tym głównie chorzy z cukrzycowym uszkodzeniem nerek, chorzy z ostrą i z przewlekłą niewydolnością nerek, chorzy z nadciśnieniem tętniczym, chorzy z genetycznie uwarunkowanymi schorzeniami nerek, chorzy z zaburzeniami gospodarki wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej. Oddział prowadzi nowoczesną diagnostykę i leczenie chorób nerek, nadciśnienia tętniczego oraz chorób metabolicznych i układowych. Na oddziale nefrologii , chorzy wymagający leczenia nerkozastępczego, włączani są po raz pierwszy do zabiegów hemodializy lub dializy otrzewnowej. Oddział wyposażony jest w aparaturę do prowadzenia automatycznej dializy otrzewnowej firmy Fresenius, Sleep Safe Home Choice oraz PD Night. Na oddziale opracowano program edukacji chorych i ich rodzin do samodzielnego leczenia nerkozastępczego. Dzięki współpracy z dietetyczką, na oddziale prowadzone są indywidualne szkolenia chorych na temat zasad diety nerkowej. Od wielu lat Oddział Nefrologii we współpracy z ośrodkami naukowymi w Niemczech, Wielkiej Brytanii i USA prowadzi intensywne badania nad epidemiologią i genetyką nadciśnienia tętniczego oraz przewlekłej niewydolności nerek. Pododdział Dializoterapii został utworzony w 1992 roku. Na oddziale tym leczeni są głównie chorzy z powodu niewydolności nerek rozwiniętej w przebiegu cukrzycy (70-80%), nadciśnienia tętniczego, a także w przebiegu innych chorób nerek. Wyniki leczenia tych chorych są porównywalne z wynikami innych wiodących ośrodków na świecie. Oddział ten był do niedawna największym w Polsce ośrodkiem leczenia hemodializami chorych z nefropatią cukrzycową. Oddział Dializoterapii liczy 11 stanowisk dializacyjnych. Jest wyposażony głównie w nowoczesne nerki firmy Fresenius. Oddział spełnia wszelkie standardy stawiane tego typu oddziałom. W 2014 roku na oddziale tym przeprowadzono 5210 hemodializ, w 2015 roku- 5557 hemodializ. Leczeni są tu chorzy hospitalizowani w Oddziale Nefrologii lub Oddziale Chorób Wewnętrznych i Diabetologii z przewlekłą niewydolnością nerek, jak również chorzy z ostrą niewydolnością nerek oraz po ostrych zatruciach również z innych oddziałów Szpitala i innych szpitali . Na oddziale prowadzone są również zabiegi plazmaferezy oraz hemofiltracji. W ramach oddziału funkcjonują następujące pracownie: pracownia biochemiczna, pracownia biologii molekularnej, pracownia badań układu krążenia, pracownia ultrasonograficzna, pracownia biopsji nerki, pracownia densytometryczna |
Zadania oddziału |
Na oddziale prowadzona jest diagnostyka i leczenie wszelkich chorób nerek oraz nadciśnienia tętniczego. Wśród chorych dominują chorzy z cukrzycą, niewydolnością nerek oraz z licznymi powikłaniami towarzyszącymi schorzeniom nerek. Działalność dydaktyczna Klinika jako jednostka akademicka łączy w sobie cele i zadania dydaktyczno- wychowawcze z pracą naukowo-badawczą oraz leczniczą. Od momentu powstania kliniki, jednym z jej głównych celów jest kształcenie studentów III, V i VI roku Wydziału Lekarskiego oraz IV roku Oddziału Lekarsko-Dentystycznego SUM. W klinice prowadzone są zajęcia w formie ćwiczeń, prelekcji i wykładów z zakresu chorób wewnętrznych, genetyki klinicznej oraz medycyny rodzinnej działających w ramach Poradni Diabetologicznej i Poradni Nefrologicznej. DALSZE PLANY ROZWOJU : Poszerzenie pododdziału dializoterapii oraz zwiększenie poprzez to możliwości leczenia nerkozastępczego, rozbudowa pracowni diagnostyki biochemicznej i genetycznej . Prowadzenie badań nad znaczeniem mikroRNA w diagnostyce i terapii cukrzycy i jej powikłań oraz poszukiwanie genów odpowiedzialnych za rozwój nefropatii cukrzycowej, nadciśnienia tętniczego oraz niewydolności nerek. Opracowanie nowoczesnej diagnostyki i leczenia nefropatii cukrzycowej, a także wprowadzanie do leczenia nowych leków hipoglikemizujących.
|